Ízületvédelem
Ízületvédő étrend
Az ízületi kopások megjelenésében szerepet játszik az életkor, az öröklődés és a különböző sérülések mellett a túlsúly, az elhízás, így nagy jelentőségű a testsúly normalizálása.
- A plusz kilók extra terhelést rónak a hátra, csípőre, térdre, bokára és lábra, a hasi elhízást pedig a szervezet az ágyéki gerinc görbületének fokozódásával ellensúlyozza.
- A túlzott mértékű testzsír elősegíti az ízületi gyulladás kialakulását, és fokozhatja az ízületi fájdalmat is. Az étrend összeállításakor érdemes csökkenteni az állati eredetű telített zsiradékok arányát, és mérsékelni a magasabb telített zsírsavtartalmú növényi olajok – a pálma- és kókuszolaj – fogyasztását is. Fontos szerepet játszanak a többszörösen telítetlen hosszú láncú omega-3 zsírsavak, amelyek ismert természetes forrásai a tengeri halak.
- Az ízületek egészsége szempontjából elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin bevitel
- A húgysav szint emelkedése az ízületekben lerakódva köszvényt okozhat, ami idővel tartósan is károsíthatja az ízületeket. Itt is szerepe van a túlsúly csökkentésének, ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy a drasztikus fogyókúrák és böjtök megemelik a húgysavszintet, és tovább ronthatják a köszvényes állapotot. Alkoholt csak mértékkel szabad fogyasztani, mivel nagy mennyiségben gátolja a húgysav kiválasztását. A húgysav ízületekben történő lerakódása bőséges (napi 3,5 l) folyadék fogyasztásával mérsékelhető.
- Az általános vitamin- és ásványianyagkiegészítés jótékony hatású lehet, azonban fontos tudni, hogy a nagydózisú (1000 mg) C-vitamin súlyosbíthatja a rheumatoid arthritis tüneteit.
- A változatos – telítetlen zsírsavakat (ld. még Zsírok), mérsékelt mennyiségű sovány húst, naponta legalább négy adag zöldséget és két adag gyümölcsöt tartalmazó – étrend a heti rendszeres halfogyasztás mellett képes csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, mivel elősegíti a gyulladást okozó anyagok természetes ürülését a szervezetből.
Mozgással az egészséges ízületekért
A fizikai aktivitás:
- csökkenti a csonttömegvesztést, a korral járó csontritkulás kialakulásának kockázatát, emelkedik a csontsűrűség
- csökkenti a kopásos megbetegedések kialakulásának esélyét
- növeli az izomerőt és az ízületek mozgékonyságát
- javítja az egyensúlyt
- elősegíti a testtömeg normalizálását is
- Túlsúly esetén ugyanakkor kerülni kell az ízületek túlzott megterhelését, ezért ízületkímélő mozgásformát (például úszás, kerékpározás) célszerű választani.
- A fizikai terhelés intenzitásának és időtartamának növelése során ügyelni kell a fokozatosság elvének betartására. A sérülések megelőzése érdekében az edzés elején bevezető bemelegítés, a végén pedig levezető mozdulatsor beiktatása ajánlott.
Forrás: Egészség.hu