Európai hulladékcsökkentési hét

Semmeéweis Egészségfejlesztési Központ

Egyéni szinten sokat tehetsz a hulladéktermelésed csökkentéséért: például újra használható csomagolóanyagok és tárgyak használata, átgondolt vásárlás, élelmiszerhulladék csökkentése, újrahasznosítás. Jelen posztunkban a komposztálás előnyeire és kivitelezésére szeretnénk felhívni a figyelmed.

A komposztálás nem más, mint a növényi hulladék, más néven szerves hulladék tápanyagokban gazdag, humusz-szerű anyaggá (komposzt) való lebomlása. A folyamat természetes módon, mikroorganizmusok segítségével zajlik. A komposztálás jól megvalósítható otthoni környezetben pár szabály betartásával, és ha valakinek nincs kertje, akkor sem kell lemondani róla, hiszen sok nagyvárosban elérhetők közösségi komposztálók vagy vásárolhatsz zárt komposztáló készüléket is. Az így megtermelt komposztot visszajuttathatod a kertbe vagy a szobanövények földjébe, ezzel biztosítva nekik tápanyagot a növekedéshez.

A komposztálással akár 50%-kal is csökkentheted háztartásod hulladéktermelését. A képen összeszedtük, hogyan kell komposztálni.

A komposztálás szabályai: Mi kerülhet bele: gyümölcs, zöldség, kávézacc, teafű, tojáshéj (összetörve) papírszűrők, kezeletlen papír, fahamu, fűrészpor, szobanövények, gallyak, falevelek, sövények, bokrok nyírásából származó nyesedékek: Haj, szőr, köröm. Mi nem kerülhet bele: főtt étel, húsok, vegyszerrel kezelt növényi részek (citusok héja) beteg növényi részek a visszafertőzés esélye miatt. Hogyan kerüljön bele: lehetőleg aprítva, barna (pl. papír, gallyak) és zöld (zöldség héja, vágott fű) vegyesen kerüljön bele. Mira figyelj: ne száradjon ki, de ne is rohadjon be (ha túl sok a zöld hulladék, forgatni kell) kapjon elegendő oxigént. A folyamat természetes végbemeneteléhez kb. fél évre, egyes esetekben (pl.diófa levele) egy évre is szükség lehet.